WSPÓŁPRACA PARTNERSKA
Badania nad edukacją w biznesie i technologii.
Partnerstwo Wschodnie
Partnerstwo Wschodnie (PW) to polityka zewnętrzna Unii Europejskiej, realizowana w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, skierowana do sześciu krajów: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Głównymi inicjatorami powstania PW jako ustrukturyzowanej polityki, która wspierałaby współpracę regionalną i służyła wzmocnieniu relacji UE z jej wschodnioeuropejskimi partnerami, były Polska i Szwecja. Inicjatywa przedstawiona podczas szczytu Rady Europejskiej w czerwcu 2008 r. uzyskała poparcie Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE. Program został oficjalnie zainaugurowany 7 maja 2009 r. w Pradze na szczycie szefów państw i rządów UE oraz krajów partnerskich. Rok 2024 będzie zatem oznaczał 15 lat od inauguracji PW, które dziś stoi przed nowymi wyzwaniami, przede wszystkim w wyniku trwającego rosyjskiego ataku na Ukrainę. Kolejnym nowym czynnikiem jest rosnące zróżnicowanie „6” krajów pod względem postępów w procesie akcesji do UE. Największy postęp na tej drodze odnotowały Ukraina, Mołdawia i Gruzja. Decyzje Rady Europejskiej z grudnia 2023 r. o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią oraz przyznaniu statusu kandydata Gruzji były również możliwe dzięki zaangażowaniu tych krajów w prace PW. Polska zamierza wykorzystać okres swojej prezydencji w Radzie UE (pierwsza połowa 2025 r.) do pobudzenia dyskusji na temat przyszłości PW i lepszego określenia jego roli w nowej sytuacji geopolitycznej. Szczególną uwagę przywiązujemy do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i dialogu z organizacjami pozarządowymi.
Filary PW
Wzmocnienie instytucji państwowych i dobrego rządzenia
Głównym celem tego filaru jest poprawa jakości instytucji państwowych poprzez wsparcie reform w administracji publicznej, służbie cywilnej i sądownictwie oraz walkę z korupcją. Ważną częścią jest współpraca w zakresie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.
Rozwój gospodarczy – wykorzystanie szans rynkowych
Realizacja powyższego filaru ma na celu zapewnienie stabilności makroekonomicznej w regionie poprzez wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, wyrównywanie szans na rynku pracy i różnic rozwojowych między regionami oraz rozwój rynku cyfrowego. Głównym narzędziem są umowy o głębokiej i kompleksowej strefie wolnego handlu podpisane z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą, których wdrożenie jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed krajami partnerskimi.
Rozbudowa połączeń (connectivity), kwestie energetyczne i środowiskowe
Łączność obejmuje rozbudowę zarówno połączeń „twardych” (transportowych, energetycznych, cyfrowych, interpersonalnych), jak i „miękkich” (standardów, dobrych praktyk itp.). Ma to doprowadzić do trwałego powiązania prawnego i infrastrukturalnego między UE a krajami PW, co zaowocuje ściślejszą współpracą na płaszczyźnie społecznej, gospodarczej i politycznej.
Poprawa mobilności i kontaktów interpersonalnych
Ułatwienia wizowe, a także wzmocnienie infrastruktury komunikacyjnej (digitalizacja, zniesienie roamingu, budowa połączeń) ma ostatecznie na celu zwiększenie liczby wizyt obywateli wschodniego sąsiedztwa w Unii, a tym samym bezpośrednich kontaktów z jej mieszkańcami. Wzmocnienie programów wymiany młodzieży dodatkowo pozytywnie wpływa na rozwój relacji interpersonalnych.
Źródło informacji:
Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego
Współpracujemy z 1200 organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w Europie i Partnerstwie Wschodnim, co czyni nas największą platformą wspierającą przemiany demokratyczne i integrację europejską w Partnerstwie Wschodnim.
Źródło informacji:
Partner wydawnictwa: Consortio – Dziennik Ekonomii, Nauk Społecznych, Prawo i Oświata
Consortio – Journal of Economics, Social Sciences, Law and Education
Źródło informacji:
Nasi partnerzy
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie kształci 11 000 studentów na 95 kierunkach, m.in.: medycynie, psychologii, prawie, dziennikarstwie, inżynierii środowiska, filologii włoskiej i ekonomii. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wyróżnia doświadczona, wysokospecjalistyczna kadra akademicka oraz nowoczesne zaplecze naukowe. Korzenie UKSW sięgają Akademii Teologii Katolickiej, która w 1999 roku przekształciła się w uczelnię o szerokim profilu. Obecnie posiada 12 wydziałów: Biologii i Nauk o Środowisku, Matematyki i Nauk Przyrodniczych. Szkoła Nauk Ścisłych, Wydział Lekarski. Collegium Medicum, Nauk Historycznych, Humanistycznych, Nauk Pedagogicznych, Prawa i Administracji, Wydział Studiów Społeczno-Ekonomicznych oraz cztery tak zwane wydziały kościelne – Teologii, Prawa Kanonicznego, Nauk o Rodzinie i Filozofii Chrześcijańskiej, które oprócz nadzoru ministerstwa Oświaty i Nauki, podlegają władzy władzy kościelnej. Najmłodszą jednostką jest Wydział Lekarski UKSW. Collegium Medicum. Studenci UKSW zdobywają wiedzę w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym, na jednolitych studiach magisterskich oraz studiach I i II stopnia. Uczelnia daje także możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych oraz w Szkole Doktorskiej. Kadrę dydaktyczno-badawczą UKSW tworzy około 760 nauczycieli akademickich, z których wielu corocznie otrzymuje prestiżowe nagrody za działalność naukową, badawczą i dydaktyczną. UKSW posiada 14 uprawnień do nadawania stopnia doktora i 10 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego. W ostatnich latach Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego przekształcił się w nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy. Infrastrukturę UKSW tworzą trzy kampusy: na Bielanach przy ulicy Dewajtis 5, na Młocinach przy ulicy Wóycickiego 1/3 oraz w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą. Na kampusie Wóycickiego w Mazowieckim Centrum Nauk Przyrodniczych, wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt do prowadzenia analiz i doświadczeń, prowadzone są zajęcia praktyczne dla studentów nauk ścisłych i medycznych. Najnowszą inwestycją na terenie kampusu Wóycickiego jest nowoczesny budynek Collegium Medicum, otwarty wiosną 2022 roku. Na terenie kampusu w Dziekanowie Leśnym, który ma charakter badawczo-naukowy, uruchomiono Multidyscyplinarne Centrum Badawcze. Jego celem jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologii cyfrowych i informatycznych do otoczenia społeczno-gospodarczego. Uczelnia posiada także nowoczesną Halę Sportową z widownią na 230 miejsc oraz studiem radiowo-telewizyjnym. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest jednocześnie państwowy i katolicki, ze względu na swoje korzenie i obecne powołanie. Nasza tożsamość wynika z poszukiwania prawdy o człowieku i poszukiwania Boga we wszystkich wymiarach funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. Misją Uniwersytetu jest prowadzenie badań i kształcenie przyszłych elit intelektualnych dla państwa, świata i Kościoła.
Źródło informacji: http://www.uksw.edu.pl
Europäisches Haus Esthal GMBH
Organizacja jest nowo powstałą firmą o silnych podstawach ideologicznych i solidnej bazie kadrowej. Pomimo swojej struktury biznesowej, kieruje się przede wszystkim celami prospołecznymi, koncentrując się na prowadzeniu centrum Esthal przy jednoczesnym promowaniu takich wartości, jak dialog, szacunek i interakcja. Celem organizacji jest także identyfikowanie, pielęgnowanie i promowanie wartości europejskich poprzez wydarzenia takie jak spotkania, sympozja i sesje szkoleniowe. Aktywnie wspiera inicjatywy wymiany międzynarodowej, projekty ekologiczne i zrównoważony rozwój. Organizacja powstała jako kontynuacja działalności założycieli, wykorzystując strukturę prawną do kontynuowania misji ośrodka kościelnego nawet po jego likwidacji. Pomimo młodego wieku organizacja jest skuteczna, organizuje wydarzenia międzypokoleniowe i rodzinne, traktując priorytetowo lokalne zatrudnienie i wnosząc wkład w strukturę społeczno-gospodarczą społeczności. Prezes dr Jarosław Krzewicki to kluczowa postać posiadająca wiedzę z zakresu prawa, teologii oraz duże doświadczenie w promowaniu duchowości, nauki i dialogu międzykulturowego.
Źródło informacji:
Rezeknes Tehnologiju Akademija
Akademia Technologiczna Rezekne jest dynamiczną, aktywną i rozwijającą się państwową instytucją szkolnictwa wyższego nieuniwersyteckiego od 1925 roku z nieograniczoną międzynarodową akredytacją zlokalizowaną na Łotwie – pięknym i bezpiecznym kraju będącym jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej i położonym w na północ Europy – nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Na trzech wydziałach Akademia prowadzi studia kończące się tytułem licencjata, magistra lub doktora. RTA to świetne miejsce dla tych, którzy szukają konkurencyjnego wykształcenia akademickiego lub zawodowego na poziomie europejskim oraz możliwości prowadzenia badań w dziedzinach nauk o edukacji, nauk humanistycznych i artystycznych, nauk społecznych, inżynierii, nauk o informacji i komunikacji, produkcji i budownictwa.
Źródło informacji:
Sumski Uniwersytet Państwowy
Sumski Uniwersytet Państwowy (SumDU) to uczelnia wyższa typu klasycznego zlokalizowana w mieście Sumy, w północno-wschodniej części Ukrainy. Jej historia sięga 1948 roku, kiedy to rozpoczęła kształcenie inżynierów, aby sprostać wymaganiom regionalnego przemysłu. Po szeregu przekształceń jako uczelnia politechniczna, w 1993 roku Sumy State University uzyskał status uczelni kompleksowej. Dziś Uniwersytet kieruje się ideologią instytucji badawczej, w której dominuje działalność naukowa połączona z szeroką współpracą międzynarodową i ukierunkowaniem na innowacyjne technologie, w szczególności ICT. Działalność badawcza i edukacyjna SumDU obejmuje szeroki zakres dziedzin tematycznych od inżynierii i ICT po nauki przyrodnicze i społeczne, medycynę i nauki humanistyczne. Na Uniwersytecie studiuje obecnie około 12 000 studentów, którzy zdobywają stopnie licencjackie, magisterskie i doktoranckie na 55 kierunkach i 24 dziedzinach wiedzy. Obecnie na SumDU studiuje około 2000 studentów zagranicznych z 50 krajów świata. 15 programów studiów prowadzonych jest w całości w języku angielskim. SSU posiada Laboratorium VR i AR SSU, Laboratorium AI, e-learning. Dzięki temu SSU ma unikalne doświadczenie w tworzeniu i wykorzystywaniu technologii AI, VR, AR w procesach edukacyjnych.
Źródło informacji:
Muğla Sıtkı Koçman University (MSKU)
Uniwersytet Muğla Sıtkı Koçman (MSKU) powstał w 1992 roku jako uniwersytet państwowy. W ciągu trzech dekad uniwersytet rozrósł się i obejmuje 20 wydziałów, 4 szkoły wyższe, 16 szkół zawodowych oraz 47 ośrodków badawczych i aplikacyjnych. Od samego początku MSKU dąży do zapewnienia wysokiej jakości szkolnictwa wyższego i badań, aby przyczynić się do rozwoju społeczno-kulturowego, naukowego i technologicznego Turcji, obsługując ponad 45 000 studentów i zatrudniając ponad 1600 pełnoetatowych pracowników akademickich.
Źródło informacji:
KARABEKIR ILKOKULU
Szkoła Podstawowa Karabekir, która rozpoczęła działalność edukacyjną w 1944 r., jest jednym z najstarszych i najbardziej zabytkowych budynków w naszym rejonie.
Kamienny budynek, zbudowany w 1891 roku, był wcześniej używany jako ośrodek zdrowia. Po 1944 roku był używany jako Karabekir Primary School. Historyczny kamienny budynek naszej szkoły został odrestaurowany w 2003 roku. Niektóre sale lekcyjne zostały połączone i przekształcone w salę konferencyjną. Nasza szkoła prowadzi w tej sali zajęcia społeczne. W naszej szkole półdniowa edukacja przedszkolna jest zapewniona 31 uczniom w wieku 5-6 lat. 345 uczniów w wieku 7-10 lat otrzymuje szkolenie z zakresu nauk przyrodniczych, umiejętności życiowych, języka tureckiego, matematyki, sztuk wizualnych, wychowania fizycznego, obywatelstwa i zasad społecznych zgodnie z podstawowym programem nauczania.
Źródło informacji: